Ali KARAN KİMDİR ?

04-10-1965 Tarihinde Mersinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Mersinde tamamladı. 1984-989 yılları arasında,  Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989-1995 yılları arasında tekstil sektöründe ticaretle uğraştı.

1995 yılından bu yana jeofizik mühendisi olarak çalışmaktadır. Mesleğe yeraltı suyu araştırmaları ve sondaj çalışmaları yaparak, Mersin ve çevresinde faaliyette bulundu. Bu çalışmalarla Mersin il ve ilçelerinde pek çok köyün, içme ve sulama suyu probleminin çözülmesini sağlamıştır. 1999-2007 yılları arasında, yeraltı suyu araştırmaları ve sondaj faaliyetlerinin yanı sıra zemin etütleri alanında da faaliyette bulundu. 2007 den sonra parsel bazında zemin etüdü ve mevzi imar çalışmalarını bıraktı.

1999-2008 Yılları arasında devam eden ticari faaliyetlerinin yanında Jeofizik mühendisleri odası Mersin il temsilciliği görevini de yaptı. İl temsilciliği yaptığında, zemin etütlerinin kim tarafından yapılacağının tartışıldığı ortamda, Jeoloji, Jeofizik ve İnşaat Mühendisleri Odaları olarak Türkiye’de ilk üçlü protokolün imzalanmasını gerçekleştirdi.

Temsilcilik yaptığı yıllarda yerel televizyon kanalında Jeofizik-İnşaat-sondaj konularını işleyen bir TV programında (KIRILMA NOKTASI) 4 yıl boyunca yapımcılık ve sunuculuk yapmıştır. Bu program sayesinde Kandilli Rasathanesi ve Mersin Yenişehir belediyesi arasında protokol imzalatıp, deprem kayıt istasyonunun Mersine kurulmasını sağlamıştır.

Piyasada başarılı işler yapan pek çok meslektaşının yetişmesine yardımcı olmuştur. 2007 yılından bu yana da yeraltı suları, maden, jeotermal ve zemin problemlerinin çözümü konularında aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ali Karan jeofizik mühendisi olarak pek çok ilke imza atmıştır. 3 çocuğundan 2 si jeofizik mühendisi olarak eğitimini tamamlamış ve babalarıyla beraber çalışmaktadır. 3. Çocuğu ise jeoloji mühendisliğinde okumaktadır.

Türkiye’nin pek çok yerinde içme ve sulama suyu problemini çözmüştür. Isparta’nın en büyük beldesi olan BÜYÜKKABACANIN içme suyu problemini çözdüğü için belediye başkanının önerisi ve belediye meclisinin kararı ile bir sokağa JEOFİZİK MÜHENDİSİ ALİ KARAN adı verilmiştir. Jeofizik mühendisi olarak verilen ilk ve tek isimdir.

Kendi kurduğu firmaların yanında pek çok firmaya da danışmanlık yapmaktadır. Uzun süreli kaldığı Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri il ve ilçelerinde jeofiziğin devlet kurumlarında tanınmasına katkıda bulunmuş, teknik şartnamelerde yer almasını sağlamıştır. İrili ufaklı pek çok projede yer almıştır. 81 ilin 70 den fazlasını gezmiş ve çalışmıştır.