ZONGULDAK il sınırları içerisinde yer alan Bereket Enerjiye ait ÇATALAN TERMİK SANTRALİNE (ÇATES) ait taş ocağı sahasında taş miktarını ve taş üzerinin deki örtü tabakasını belirleme amaçlı olarak, BEREKET ENERJİNİN talebi üzerine jeofizik çalışma yapılmıştır.  Bu proje Jeofizik Mühendisi ALİ KARAN, Jeofizik Mühendisi Ü.GÜLSÜM PARPUCULAR ve yardımcı arazi elemanlarından oluşan bir teknik ekip tarafından yapılmıştır.

Bu proje çerçevesinde yapılan arazi çalışmaları 4 gün içerisinde tamamlanmıştır. Etüdü yapılan arazide yapıyı ve ölçü alınacak profili belirlemek amacıyla daha önceden yapılan jeolojik çalışmalardan faydalanılmıştır. Belirlenen profillerde jeofizik etüt yapılmıştır. Arazide 10 adet profilde ölçü alınmıştır.  Açılımlar 410 metre olarak planlanmıştır. Bu açılımlar AGİ marka 8 kanallı 84 elektrotlu rezistivite, IP ve SP ölçümü yapabilen cihaz kullanılarak yapılmıştır.  Çalışmada rezistivite yöntemi uygulanmıştır.

ÇALIŞMA ALANI VE YAKIN ÇEVRE JEOLOJİSİ

Beyaz konturun üstü kullanılabilir taş olarak kabul edilmiştir.

 

 

 

    BURAYA tıklayıp kmz dosyasını bilgisayarınıza indirip Google Earth’ te açarsanız yüksek özdirenç değerli kireçtaşlarının yapılanmasını sizde görebilirsiniz

  ( 36153 Okunma )Etiketler : rezistivite özdirenç jeofizik enerji taş